Pod střechami chebských domů

23.06.2020

Netradiční prohlídková trasa, která vás provede po půdách městských domů, se nabízí v Chebu. Představuje technickou památku vysoké historické hodnoty - krovy zkonstruované v různých staletích a představující jedinečnou řemeslnou zručnost a geometrickou představivost našich předků. 

© CzechTourism
© CzechTourism

Právě dochované chebské krovy tvoří nejvýznamnější soubor těchto jedinečných historických dřevěných konstrukcí datovaný od středověku do poloviny 20. století na našem území. Na malé ploše tak najdeme konstrukce, které vznikaly v různých časových obdobích - jsou zde krovy gotické, barokní či renesanční. Podobný komplex jinde u nás nenajdete. Chebské krovy jsou fenomén, který svým významem přesahuje hranice republiky a možná i střední Evropy. Jejich jedinečnost je díky souhře několika šťastných aspektů. Cheb býval v minulosti bohaté město. A zatímco se jinde stavěly domy pouze patrové, tady ve 14. století kolem náměstí rostly už domy třípatrové s vysokými střechami a rozhlehlými půdami. Přestavby domů tak již nebyly v dalších stoletích nutné. Zruční tesaři stavěli z kvalitních dřeva. Střechy byly kryté pálenými taškami, které dobře odolávají dešti a rovněž měly bránit šíření případných devastujících požárů. Naštěstí poslední velký požár zasáhl Cheb v roce 1270. A třeba i nedostatek peněz na rekonstrukci domů v sedmdesátých letech minulého století a fakt, že město domy nikdy neprodalo, dnes umožňují obdivovat tento skutečný unikát.

Komentovaná prohlídka, jejíž start je od místního infocentra, trvá zhruba hodinu a půl a je třeba ji předem rezervovat na webu historickycheb.cz.

Pod střechy chebských domů vás zveme ve spolupráci s CzechTourism.